Jesień

5 sposobów na jesienną chandrę

Pięć sposobów na jesienną chandrę

Gdy lato się kończy z żalem żegnamy długie i słoneczne dni. Jesienią coraz szybciej zapada zmrok, w naszej diecie zaczyna brakować sezonowych warzyw i owoców, pogoda nie sprzyja spacerom i jakoś tak człowiekowi się mniej chce.

Niektórzy naukowcy uważają jednak, że z jesienną chandrą nie powinniśmy walczyć. To informacja dla naszego organizmu by odrobinę zwolnić po szalonym lecie, uspokoić umysł i ciało i przygotować się do zimy. Możemy jednak sobie pomóc, by ten okres przejściowy był magiczny, a nie tragiczny. Poznaj nasze sposoby:

1. Ćwiczenia i ruch.
Pięć sposobów na jesienną chandrę - Ćwiczenia i ruch

Przebywanie na świeżym powietrzu, gdy na zewnątrz jest zimno, mokro i wieje, nie jest przyjemnością, ale nikt nie powiedział, że ruszać można się tylko na dworze. Równie dobrze możesz wprowadzić do swojej codziennej rutyny nowy nawyk ćwiczenia tabaty lub jogi. Organizm otrzyma dodatkową dawkę endorfin, a gdy na zewnątrz zaświeci słońce z radością wskoczysz na rower czy spacer do lasu.

2. Witamina szczęścia
Pięć sposobów na jesienną chandrę - Witamina szczęścia

Latem, gdy wygrzewamy się na ciepłym słońcu, w naszym organizmie pod wpływem syntezy tworzy się witamina D czyli witamina szczęścia. Jednak jesienią i zimą słońca jest zdecydowanie mniej a niedobór tej witaminy nie tylko pogarsza stan kości, ale również spada nasza odporność i obniża się samopoczucie. Dobrze jest co rano dać sobie dawkę szczęścia na cały dzień, bo witaminę D powinniśmy przyjmować cały rok.

3. Znajdź swoją pasję
Pięć sposobów na jesienną chandrę - Znajdź swoją pasję

Gdy wieczory się dłużą, za oknem ciemno i najchętniej schowałabyś się pod kocem, warto znaleźć sobie zajęcie. I to nie takie do którego trzeba się motywować, ale takie, które zmotywuje właśnie nas! Jeśli znajdziesz dla siebie coś, co sprawia Ci przyjemność i całkowicie pochłania Twoją uwagę, nawet się nie zorientujesz, że jesień już dawno za Tobą, a za oknem zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki wiosny.

4. Zabawa i relaks
Pięć sposobów na jesienną chandrę - Zabawa i relaks

Jesienny smutek pomoże Ci przegonić towarzystwo przyjaciół lub relaksacyjna kąpiel. Zaplanuj spotkanie przy planszówce lub herbacianym grzańcu, albo zamknij się w łazience i zapal ulubioną świecę zapachową lub wosk z naszej cudownej relaksującej kolekcji. Wśród naszych świec znajdziesz nie tylko kobiece zapachy ale również takie, które świetnie sprawdzą się podczas spotkań towarzyskich.

5. Odrobina słodyczy
Pięć sposobów na jesienną chandrę - Odrobina słodyczy

Nie ma nic lepszego na poprawę humoru niż pyszna czekolada. Najlepiej ciemna. Zawiera ona węglowodany, magnez, potas oraz żelazo. Nie każdy jednak lubi jej smak i nie każdy może sobie pozwolić na pałaszowanie półki ze słodyczami. Jest jednak na to sposób. Możesz oszukać swoje zmysły i zaspokoić głód zapachem. Gdy dłuższy czas będziesz czuć zapach czekolady, “najesz się” a Twój nastrój wyraźnie się poprawi. Jeśli nie możesz jeść czekolady, otul się jej zapachem. Zobacz nasze propozycje świec sojowych o zapachu czekolady:

Jeśli złe samopoczucie, niska samoocena, ogólne rozdrażnienie i niezadowolenie z otaczającej nas rzeczywistości utrzymuje się dłużej, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza. Być może razem z jesienią przyczepiła się do Ciebie depresja sezonowa, a jej zdecydowanie trzeba się pozbyć.